Gutacja (Gutta) huby jest ciekawym zjawiskiem kropelkowym, gdzie wytwarzana ciecz, małe krople wilgoci mogą wyglądać jak łzy, można by przysiąc, że grzyb płacze lub się poci.

28 października 2024

         Niektóre gatunki hub takie jak pniarek obrzeżony posiada skłonność do wykazywania dziwnego zjawiska, wydzielającego krople wilgoci, nazywane gutacją. Gutację można porównać do „grzybowego potu”. Te małe kropelki skrywają o wiele głębszą historię, niż widać na pierwszy rzut oka. Kiedy otoczenie huby jest wilgotne, woda jest wtłaczana do huby przez osmozę (naturalny proces przemieszczania wody).

 

           Tworzy tam swoiste ciśnienie wewnątrz huby, gdzie ostatecznie po przetworzeniu woda jest wyciskana przez pory powierzchniowe brzegu kapelusza i spodu. Ponieważ huby rosną dość wolno, za to ich metabolizm( przemiana materii) działa szybko, produkując więcej wody niż ich komórki mogą pomieścić, jej nadmiar wydalają na zewnątrz. Mówiąc prościej, huby konsumują materię organiczną ze swojego środowiska i rozkładają ją, potrzebując wody aby wytworzyć energię chemiczną i produkty uboczne metabolizmu grzyba, takie jak ciepło, woda i dwutlenek węgla.

 

          To ten sam proces, którego my używamy. Choć gutacja jest jednym z wielu przykładów na to, jak huby adaptują się do swojego otoczenia i zachowują swoją równowagę wodną oraz rozwój. Zatem warto poznać z bliska ten skomplikowany proces, aby lepiej zrozumieć świat pniarka obrzeżonego i jego niezwykłego mechanizmu przystosowawczego w jego naturalnym ekosystemie leśnym.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę