Knieć błotna (Caltha palustris) to jedna z najładniejszych roślin błotnych i bagiennych, kwitnie wcześnie, wiosną zielone kępki obsypane jaskrawo złocistymi kwiatami prezentują się zjawiskowo.

26 kwietnia 2023

     Przemierzając tereny podmokłe wiosną można natknąć się na knieć błotną, popularnie zwaną kaczeńcem. Ta znana i lubiana, rodzima bylina nadwodna, lubi moczary, źródliska, olsy i lasy bagienne jest zanurzona częściowo w wodzie, gdzie jego rośliny cieszą oczy bujnym kwitnieniem. Jest również gatunkiem charakterystycznym dla wilgotnych i mokrych łąk.  Znosi okresowe zalewanie. Tam, gdzie rośnie podłoże musi być bogate w substancje odżywcze o odczynie obojętnym.

 

     Jest rośliną wieloletnią, która wypuszcza liczne pędy, które rozgałęziają się w różne strony.  Jej łodygi są puste w środku i nagie, które wznoszą się, to płożą po ziemi, osiągając do 50 cm długości.  Czasami, pośród bagiennej ziemi widać też jasne, grube kłącza, które rozchodzą się promieniście. Posiada piękne, lśniące liście o sercowatym kształcie i ząbkowanych brzegach. Kwitnie od kwietnia do maja, wydając śliczne, żółte kwiaty o połyskliwych płatkach.  Kwiaty mają średnicę od 2,5 do 5 cm. Na jednym wierzchołku pędu pojawia się ich kilka sztuk.  Zarówno płatki, jak i środek kwiatu mają niepowtarzalny, jednolity, kanarkowy kolor, który fantastycznie kontrastuje z zielenią liści. Osiąga wysokość od 15 do 30 cm.

 

     Kaczeniec jest rośliną miododajną i bardzo trwałą. Kwiaty wydzielają dużo nektaru i są zapylane przez owady, najczęściej mrówki i chrząszcze, zawiązując owoce, które potem niesione są przez wodę w nowe miejsca. Jest rośliną trującą. Dawniej bardzo pospolita, obecnie rzadsza, bo coraz mniej jest miejsc dostatecznie wilgotnych. W miarę jak robi się cieplej, woda powoli opada, odsłaniając jeden z bagiennych cudów widoczny gołym okiem, gdzie żółte kwiaty knieci błotnej są symbolem wiosny i kojarzą się z wypoczynkiem na świeżym powietrzu, pośród wiejskich krajobrazów.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę