Podczas leśnych wędrówek na terenie borów Puszczy Augustowskiej możemy zaobserwować piękną ludową tradycję, którą stanowią leśne kapliczki o niepowtarzalnej formie. Często zatrzymujemy się przy nich podziwiamy je i zastanawiamy się nad historią ich powstania. Czemu stoją w tym miejscu lub są przymocowane do leśnych drzew i jakie miały znaczenie dla lokalnej ludności. Kapliczki mają mniej lub bardziej wyszukaną formę.
Najczęściej powstały na rozstajach leśnych dróg lub przy leśnych szlakach. Często stawiane są one jako przejaw wiary lub szacunku do przodków. W takiej leśnej scenerii są też miejsca utworzone przez człowieka, miejsca pobudzające do zadumy, do większej refleksji nad sensem życia. Do dziś zachowana jest tradycja budowania leśnych kapliczek. By ochronić i zachować jakieś cenne, wyjątkowe drzewo to dobrze jest zainicjować umieszczenie tam kapliczki.
Taka kapliczka chroni lepiej niż tabliczka z godłem i napisem „Pomnik przyrody”, bo prawo które tworzy tradycja jest silniejsze od tego, które stanowią urzędy. Nie przechodźmy koło nich obojętnie, dbajmy o nie i przekazujmy wiedzę na ich temat naszym pokoleniom. Leśne kapliczki, same w sobie przeważnie niepozorne, nabierają często dodatkowej wartości za sprawą związanych z nimi historii oraz kontekstu, jaki tworzy ich najbliższe otoczenie lasów Puszczy Augustowskiej.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę