Listopadowe zakończenie grzybobrania, gdzie grzyby, których nikt nie znalazł dalej pełnią znaczącą rolę w ekosystemie i gospodarce leśnej dając inne naturalne nowe życie.

15 listopada 2020

       Wędrując do lasu w listopadowy jesienny dzień, gdzie niedawno padało, a na krawędziach gdzie nie gdzie jeszcze wiszących liści błyszczą krople deszczu, w których przegląda się poranna mgła. Las jest bardzo bogatym środowiskiem, w którym znajdziemy grzyby przez cały rok. A te jadalne, tylko przez jeden sezon w roku, który właśnie się zakończył. Te grzyby, które zostały i nikt ich nie znalazł zajmują znaczące miejsce w cyklu obiegu energii i przepływie materii w ekosystemach lądowych.

 

       Bez grzybów nie ma życia, te stwierdzenie jest prawdziwe i znaczy, że dzięki nim, a także innym współuczestniczącym organizmom, nieustanny proces ich rozpadu i syntezy powielany jest wszędzie i wielokrotnie. Ten niezmienny cykl od bardzo wielu lat jest sterowany mechanizmami, które wykształciły się w procesie ewolucji. Przyczyniają się do wzrostu, kwitnienia, plonowania nowych roślin. Są organizmami, które specjalizują się w rozkładzie martwej materii organicznej, nazywamy saprotrofami (cudzożywne organizmy).

 

        Natomiast najważniejszym jest to, że o pobieraniu wody i związków pokarmowych przez korzenie roślin w lesie decydują właśnie grzyby , te mykoryzowe (współżyjące z korzeniami roślin). Z kolei grzyby pasożytnicze (huba, opieńka) mogą zakażać i zabijać drzewa, co dla gospodarki leśnej nie jest dobrze korzystne, ale dla ekosystemu jest sprawą naturalną. Z każdym dniem przybywa liści, tworzy się pokaźna warstwa ściółki, chodzimy po liściach, potykamy się o gałęzie. Napotykamy się na pozostawione, nieznalezione mało teraz już atrakcyjne pogryzione przez ślimaki grzyby.

 

         Dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy niszczyć pozostawionych owocników w ściółce leśnej, ani deptać, nawet jeśli ich nie cenimy i nie zbieramy, a za rok będziemy cieszyć się leśnymi zbiorami grzybów, tak jak od wielu dziesiątków lat.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę