Proces zapylania kwiatów przez motyle jest fascynujący i pełen tajemnic, tym samym odgrywają kluczową rolę w przenoszeniu pyłku z kwiatka na kwiatek, umożliwiając tym samym reprodukcję wielu gatunków roślin.

17 kwietnia 2025

      Proces zapylania kwiatów przez motyle jest niezwykle fascynujący. Motyle odnajdują kwiaty głównie dzięki wzrokowi i zmysłowi powonienia. Kolorowe płatki kwiatów przyciągają je wzrokowo z daleka. Z kolei zmysł powonienia pozwala im wykryć intensywny zapach olejków eterycznych wydzielanych przez kwiaty.

 

       Gdy taki kolorowy motyl dociera do kwiatu, siada na jego płatkach lub przysiada przy słupku kwiatowym, wtedy dochodzi do szeregu istotnych zjawisk z punktu widzenia zapylania. Następnie motyl swą ssawkę wsuwa w głąb kwiatu, by sięgnąć nektaru. Przy okazji dociera w pobliże pręcików i słupka, zostawiając na nich pyłek przyczepiony do swojego ciała. Dochodzi wtedy do zapylania tego konkretnego kwiatu.

 

       Wreszcie, gdy motyl odlatuje, na jego ciele osiada nowa porcja pyłku pochodząca z aktualnie odwiedzanego kwiatu. Może go przenieść na inne rośliny. Zapylenie krzyżowe staje się wtedy faktem. Te zjawiskowe motyle, od których w dużej mierze zależy przetrwanie wielu roślin odgrywają istotną rolę w naszym ekosystemie. Szacuje się, że mogą zapylać nawet 85% gatunków roślin, dlatego są tak cenne i warte naszej ochrony i oby jak najdłużej cieszyły nas swoim kolorowym widokiem.

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę