W przyrodzie urokliwej Puszczy Augustowskiej występuje wiele gatunków drzew, gdzie wygląd niektórych z nich potrafi zaskoczyć. Jednym z takich gatunków drzew jest sosna pospolita o bardzo ciekawej deformacji kory przypominającej krezę rosnąca w borze sosnowym. Jej specyficzna odmiana nazwana sosną kryzowaną, zwana również kołnierzykowatą oraz daszkową. Kora drzewa w miejscu okółków gałęzi odgina się w charakterystyczny kołnierzykowaty lub dachówkowaty sposób.
Przyczyny deformacji kory do końca nie są poznane. Niektórzy z naukowców sądzą, że może mieć to związek z różnym nasłonecznieniem poszczególnych płatów kory na pniu. Natomiast inni twierdzą, że jest to spowodowane wzmożonym przyrostem na grubość drzewa, co powoduje tworzenie się walcowatych guzów dookoła pnia i odginanie się w tych miejscach kory na zewnątrz. Poszczególne drzewa różnią się od siebie liczbą tzw. kołnierzyków, najrzadsze są jednak te, które mają powyżej 20 pierścieni. Najczęściej spotyka się okazy z 3-5 pierścieniami.
Sosna kołnierzykowata to niezwykle rzadkie drzewo, gdzie dawniej jej drewno było gorączkowo poszukiwane. Ludność wierzyła bowiem, że jeżeli w łóżku bądź kołysce znajdzie się choćby jedna deska z tej sosny, zapewni to zdrowy i spokojny sen. Zachęcając do poszukiwań tych nietypowych okazów sosny kołnierzykowatej podczas leśnych wędrówek wśród borów sosnowych Puszczy Augustowskiej, gdzie obecność kołnierzyków na sośnie jest wciąż owiana tajemnicą.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę