Wrośniak różnobarwny jest wszędobylskim grzybem o zachodzących na siebie dachówkowatych owocnikach, wyrastających gromadnie na zamierających lub całkowicie obumarłych pniakach i konarach. Ten prawdziwy kosmopolita pojawia się wśród grzybów w lasach różnego typu, parkach, ogrodach i sadach. Rośnie na gatunkach drzew liściastych (dębach, brzozach, leszczynie), czasem także (klonach, olszach, jarzębinach) natomiast rzadziej na iglastych (świerkach, sosnach). Jego owocnikami są skupione w liczne grupy, zazwyczaj pozrastane ze sobą, tworzące charakterystyczne rozetki z widocznymi koncentrycznymi strefami.
Kapelusz jest bokiem przyrośnięty do drewna, kształtu wachlarza, nerki lub rozety, cienki, płaski lub lekko wklęsły o średnicy od 2 cm do10 cm. Swoją nazwę gatunkową zawdzięcza różnorodności barwnej kapeluszy, od krótko owłosionych, mieniących się i jedwabiście połyskujących. Strefy jego kapeluszy miewają wielorakie kolory, od zieleni glonów poprzez własne żółcie, czerwienie i błękity aż po matową i stalową czerń. Miąższ wrośniaka jest cienki i biały. Wrośniak różnobarwny, powoduje białą zgniliznę.
Należy natomiast wspomnieć o jego znaczącym wykorzystaniu w medycynie, ze względu na dużą ilość związków bioaktywnych w swoim składzie. Ten osobnik posiada substancje wzmacniające system obrony przeciwwirusowej organizmu, działa wspierająco przy zaburzeniach wątroby, posiada działanie przeciwgrzybiczne, a nawet znajduje zastosowanie podczas leczenia chorób nowotworowych.
Niezwykłe piękno oraz trwałość starych owocników wrośniaka skłaniają do wykorzystania ich jako ozdoby. W Europie traktowany jest jako grzyb niejadalny, jednak w Meksyku i na Dalekim Wschodzie bywa spożywany. Co najważniejsze ten grzyb rośnie przez cały rok, więc nawet w zimę pod pierzyną śniegu można znaleźć tego prozdrowotnego nadrzewnego grzyba.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę