Wrośniak różnobarwny ( Trametes versicolor) to grzyb nadrzewny rosnący na pniach drzew, lub często po jego obumarciu, gdzie koniec życia jednego organizmu, staje się często początkiem kolejnego lub wielu innych.

01 grudnia 2024

     Wrośniak różnobarwny jest wszędobylskim grzybem o zachodzących na siebie dachówkowatych owocnikach, wyrastających gromadnie na zamierających lub całkowicie obumarłych pniakach i konarach. Ten prawdziwy kosmopolita pojawia się wśród grzybów w lasach różnego typu, parkach, ogrodach i sadach. Rośnie na gatunkach drzew liściastych (dębach, brzozach, leszczynie), czasem także (klonach, olszach, jarzębinach) natomiast rzadziej na iglastych (świerkach, sosnach). Jego owocnikami są skupione w liczne grupy, zazwyczaj pozrastane ze sobą, tworzące charakterystyczne rozetki z widocznymi koncentrycznymi strefami.

 

      Kapelusz jest bokiem przyrośnięty do drewna, kształtu wachlarza, nerki lub rozety, cienki, płaski lub lekko wklęsły o średnicy od 2 cm do10 cm. Swoją nazwę gatunkową zawdzięcza różnorodności barwnej kapeluszy, od krótko owłosionych, mieniących się i jedwabiście połyskujących. Strefy jego kapeluszy miewają wielorakie kolory, od zieleni glonów poprzez własne żółcie, czerwienie i błękity aż po matową i stalową czerń. Miąższ wrośniaka jest cienki i biały. Wrośniak różnobarwny, powoduje białą zgniliznę.

 

    Należy natomiast wspomnieć o jego znaczącym wykorzystaniu w medycynie, ze względu na dużą ilość związków bioaktywnych w swoim składzie. Ten osobnik posiada substancje wzmacniające system obrony przeciwwirusowej organizmu, działa wspierająco przy zaburzeniach wątroby, posiada działanie przeciwgrzybiczne, a nawet znajduje zastosowanie podczas leczenia chorób nowotworowych.

 

    Niezwykłe piękno oraz trwałość starych owocników wrośniaka skłaniają do wykorzystania ich jako ozdoby. W Europie traktowany jest jako grzyb niejadalny, jednak w Meksyku i na Dalekim Wschodzie bywa spożywany. Co najważniejsze ten grzyb rośnie przez cały rok, więc nawet w zimę pod pierzyną śniegu można znaleźć tego prozdrowotnego nadrzewnego grzyba.     

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę